Site Loader

Zastanawiasz się jak rozmawiać o emocjach? Tutaj znajdziesz polecane książki o dziecięcych uczuciach! Ostatnio mam poczucie, że temat emocji dziecięcych i tego, jak pomóc maluchom rozpoznawać i nazywać własne emocje powraca do mnie jak bumerang. Wielu rodziców i nauczycieli małych dzieci zastanawia się jakie książeczki o emocjach wybrać, żeby pomóc dzieciom trochę lepiej zrozumieć własne emocje. Właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis.

Chcę jednak zacząć od czegoś, co wydaje mi się bardzo ważne do zaznaczenia. Każde zachowanie dziecka (szczególnie te nazywane przez nas dorosłych trudnymi) jest jakimś komunikatem, który kieruje do nas dziecko. Zazwyczaj dorośli skupiają się na tym co jest zachowaniem, czyli na czubku góry lodowej. Za tym zachowaniem może kryć się jednak bardzo wiele (głód, zmęczenie, frustracja, zazdrość, poczucie niezrozumienia…). Jeśli będziemy skupiać się tylko na tym, co jest widoczne, możemy pominąć to, co najistotniejsze. Mianowicie niezaspokojone potrzeby i emocje, z którymi dziecko jeszcze nie potrafi sobie poradzić. Rozszerzę ten temat już niebawem w kolejnym wpisie.

Książeczki o emocjach dla najmłodszych

Często rodzice pytają mnie też od jakiego wieku można czytać z dzieckiem książeczki o emocjach. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Ja osobiście uważam, że warto czytać takie książeczki już od początku, kiedy tylko wprowadzamy czytanie dziecku. Ważne, żeby było w nich jak najmniej tekstu, ponieważ zazwyczaj maluszkom ciężko dłużej skupić uwagę na czytanym tekście. Wspaniale, kiedy w książeczce mamy dużo obrazków i można z dzieckiem rozmawiać o tym, co znajduje się na obrazku.

Kolejność, w której przestawiam książeczki jest zależna od wieku dzieci. Pierwsze książeczki można czytać już z niemowlakami. Wszystkie poniższe książki są sprawdzone i przetestowane na własnym dziecku i na dzieciach, z którymi pracuję!

Feluś i Gucio poznają emocje

Feluś i Gucio

Książka „Feluś i Gucio poznają emocje” napisana przez Katarzynę Kozłowską to wspaniała opowieść, która przeprowadza dzieci przez świat emocji. Poznajemy Felusia w różnych sytuacjach, np. podczas wizyty u lekarza, kiedy to wykazuje się odwagą, albo kiedy do grupy przedszkolnej przychodzi nowy kolega. Wtedy Feluś czuje zazdrość. Początkowo nie wie co to za emocja i jak sobie z nią poradzić. Jednak po chwili dowiadujemy się co można zrobić, kiedy czujemy np. zazdrość. Książeczka w twardej okładce. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Miś czuje smutek, Wiewiórka czuje radość

Zielona Sowa - cykl o emocjach dla maluchów
Zielona Sowa – cykl o emocjach dla maluchów

Cykl książeczek wydawnictwa Zielona Sowa to kolejna propozycja dla maluszków. Cienkie książeczki w małym formacie idealnie pasują do dziecięcych rączek. Radość, smutek i złość to jedne z pierwszych poznawanych przez dzieci emocji. Mały miś smuci się, bo mama musi wyjechać na dwa dni. Na koniec cieszy się jednak, że powiedział o swoich emocjach tacie.

miś uczy, że warto mówić o swoich emocjach

Wiewiórka pokazuje, że nawet podczas choroby można przywołać we wspomnieniach to, co sprawia nam radość i poprawić sobie dzięki temu humor.

Wiewiórka czuje radość

Przygody Fenka, seria: „Emocje”

Przygody Fenka

Jest to zestaw 12 książek o emocjach dla dzieci. W osobistej kolekcji mam tylko 4, miałam jednak okazję zobaczyć wszystkie książeczki na żywo. W każdej z nich tematem przewodnim jest jedna emocja. Z książeczek maluchy dowiadują się czym jest: strach, złość, zazdrość, wdzięczność, ufność, wyrzuty sumienia, wzruszenie, tęsknota, miłość, duma, przyjaźń i nieśmiałość. Patrząc okiem specjalisty, można zastanowić się na tym czy nie warto byłoby przyjaźń czy miłość nazwać stanem, a nie emocją. Jednak to tylko szczegół, który prawdopodobnie nie jest tak istotny dla maluchów. W każdej książeczce wydarza się jedna historia w życiu małego Fenka. W historii tej zawarta jest odpowiedź czym jest tytułowa emocja/stan. Książeczka z miękkimi kartkami, wydawnictwo Fenek.com. Książeczkę polecam dla dzieci od 2 roku życia.

Przygody Fenka - Nieśmiałość
Przygody Fenka – Nieśmiałość

Książeczki o emocjach dla przedszkolaków

Kolorowy potwór

Kolorowy potwór

Dla mnie idealną propozycją dla przedszkolaków (już nawet tych najmłodszych) jest właśnie ta książka. Zachwyca mnie prostotą i jednocześnie ciekawą, trójwymiarową formą obrazków, a także jasnym, działającym na wyobraźnię przekazem słownym.

Kolorowy potwór, wnętrze książki
wnętrze książki
Kolorowy potwór- wstęp
Kolorowy potwór- wstęp
Kolorowy potwór-radość
Zakończenie to zachęta do zastanowienia się nad swoimi emocjami

Bardzo trudno wybrać tutaj tylko fragmenty książki, jest tak piękna, że chciałoby się pokazać ją całą, z wiadomych względów nie mogę tego zrobić. Dzięki tej książce dzieci poznają czym jest radość, smutek, złość, strach i spokój, jak zachowujemy się, kiedy odczuwamy te emocje oraz w jakich sytuacjach mogą się one zdarzać. To pozycja, którą naprawdę warto mieć na półce zarówno trzy jak i sześciolatka. Wydawnictwo Mamania, kartki miękkie.

Od złości do radości – jak rozpoznawać i okazywać uczucia

Od złości do radości

Ta książka o emocjach dla dzieci od wydawnictwa Jedność to świetna propozycja dla już nieco starszych przedszkolaków. Prosty język pozwala zrozumieć dzieciom zawiłość ich emocji, a także to, jak emocje mogą wpływać na relacje z innymi. To, co bardzo ważne, książka mówi o tym, że nawet jeśli ktoś chce przegnać nasze emocje i mówi np. „przestań się bać”, albo „uspokój się” to niewiele znaczące słowa, bo emocje i tak są częścią nas. Tę książkę polecam dla dzieci od trzeciego lub czwartego roku życia.

Od złości do radości – wstęp
Emocje, jak mogą wpływać na relacje
Znając swoje emocje, mogę pomóc też innym
Nie da się pozbyć emocji

Uczuciometr inspektora Krokodyla

Uczuciometr inspektora Krokodyla

To książka, którą zachwycą się mali, ciekawscy detektywi. Wydana przez wydawnictwo Dwukropek, choć nie jest to polska książka. Inspektor Krokodyl to postać, która za pomocą specjalnego przyrządu mierzy i poznaje sposoby na kontrolowanie emocji. Dzięki książce dzieci poznają dziesięć emocji i stanów: wstyd, wstręt, miłość, zawiść, zazdrość, złość, smutek, radość, strach, zaskoczenie oraz uczą się określać ich intensywność.

Emoludki, czyli emocje, które poznaje pan Krokodyl
Czym jest uczucie?
Analiza zachowania pani Sarny

Każda emocja jest dokładnie analizowana. Można również spróbować ocenić jej intensywność na specjalnie dołączonym przyrządzie stworzonym przez pana Krokodyla. Ta pozycja to świetny start do rozmowy o emocjach, o tym, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy odczuwamy poszczególne emocje oraz o tym co można zrobić, żeby poczuć się lepiej.

Uczuciometr

Tę książkę polecam dla dzieci od co najmniej od czwartego roku życia. Może być ciekawa i angażująca nawet dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Moje emocje, pokazuję co czuję

Moje emocje, pokazuję co czuję
Moje emocje, pokazuję co czuję

Wyżej wymieniona książka to tak naprawdę zeszyt ćwiczeń do radzenia sobie ze swoimi emocjami. Jest to świetna propozycja dla dzieci, które lubią uzupełniać, kolorować, naklejać i aktywnie podążać za wskazówkami z książeczki. Dzięki temu zestawowi ćwiczeń dziecko dowie się jak rozpoznać, rozumieć i oswajać swoje własne emocje takie jak radość, zazdrość, złość, strach, smutek, duma, nieśmiałość.

Strach
ćwiczenia: strach

Książka o emocjach dla dzieci i rodziców

Ostatnią tutaj przedstawianą propozycją jest hit ostatnich czasów, czyli książka Agnieszki Stążki-Gawrysiak „Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, kiedy emocje biorą górę”. Dlaczego ta książka to hit? Ponieważ jest ona napisana przez facylitatorkę metody Self-reg w Polsce. W książce znajduje się zbiór różnych opowiadań, z których każdy uzupełniony jest ramką z informacją dla rodziców. W prosty sposób książka tłumaczy dzieciom czym jest samoregulacja, pokazując sytuacje stresowe i to jak sobie z nimi radzić.

Self-regulation
Self-regulation

Książka to zbiór opowieści o stresujących sytuacjach, które mogą zdarzyć się w codziennym życiu. Treść opowiadań jest oparta na aktualnej wiedzy neuropsychologicznej. Wspaniałym elementem książki są rekcje dorosłych (rodziców i opiekunów), którzy starają się widzieć zachowania dzieci poprzez pryzmat przestymulowania i obciążenia stresorami, a nie po prostu jako „niegrzeczne” . Tak naprawdę w każdej historii wybrzmiewa oparta na wynikach badań prawda, że nie ma niegrzecznych dzieci, a są tylko dzieci, którym skończyło się w danym momencie paliwo.

Self-regulation
Self-regulation, spis treści

Według mnie te siedem historii i towarzyszące im wyjaśnienia dla rodziców i opiekunów (czyli teoria Self-reg) to podstawowa lektura, którą polecam wszystkim rodzicom. Spojrzenie w głąb dziecięcych zachowań, a nie tylko na wierzchołek góry lodowej, pozwala nam dojść do sedna i zaspokoić głębokie potrzeby, których dzieci nie potrafią jeszcze inaczej okazywać.

Ten wpis był dla Ciebie przydatny? Napisz komentarz, podziel się opinią, zostaw miłe słowo. Dzięki temu wiem, że moja praca była dla kogoś wartością.

Zobacz również:

Zabawa z dwulatkiem w domu, czyli 10 sposobów na nudę

Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Samodzielność dziecka, jak ją rozwijać?

Zabawa w życiu dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *