Site Loader

Prawdopodobnie masz jakieś plany i oczekiwania względem siebie w roli rodzica, względem przebiegu ciąży, porodu i wychowania dziecka. Dobrze mieć wiedzę na tematy związane z rodzicielstwem.

Wiedza zapewnia większy komfort psychiczny niż brak wiedzy. Wiedza to jedno, ale oczekiwania to drugie. Każda przyszła mama w mniejszym lub większym stopniu czegoś „oczekuje” od porodu, od bycia mamą.

Zainteresuje Cię również:

Podziel się wiedzą i obowiązkami z partnerem

Pożegnaj stare, powitaj nowe

Co to jest połóg? Przygotuj się na ten wyjątkowy czas.

Kilka podstawowych pytań przed podjęciem wyjątkowej roli rodzica

Jak wychować dziecko, czyli pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic.

Porównywanie się do innych, przydatna czy szkodliwa praktyka?

Czy oczekiwania zawsze przekują się w rzeczywistość?

Może się jednak okazać, że życie potoczy się zupełnie inaczej niż sobie to zaplanowaliśmy. Warto nie nastawiać się TYLKO na jeden scenariusz porodu, karmienia, wychowania. Może się na przykład okazać, że będzie zupełnie inaczej. Przecież takie jest właśnie to życie. Nieprzewidywalne, zaskakujące i to jest w nim trudne i jednocześnie piękne. Dlatego warto znać alternatywy.

Jeśli planujesz rodzić naturalnie, nie pomijaj mimo tego rozdziału w książce o cesarskim cięciu. Warto przygotować się na alternatywę. Wierzymy że zrobisz wszystko najlepiej jak potrafisz ale na niektóre rzeczy po prostu nie mamy wpływu.


To samo dotyczy każdego tematu związanego z dzieckiem. Pomimo starań i planów, może się okazać, że okoliczności w danym momencie sprawią, że plany zejdą na drugi bok, a wydarzy się coś innego. Staraj się nie zamykać na jedno rozwiązanie, mimo że nawet jest ono najlepsze według wielu badań dla Ciebie i dziecka. Warto jest zaufać sobie i swojemu dziecku.

Poczucie kontroli, oczekiwania i rzeczywistość


Warto jest wiedzieć jakie są możliwości i rekomendacje dotyczące porodu naturalnego oraz karmienia piersią lub też kontaktu skóra do skóry. Lata badań naukowców są właśnie po to, żebyśmy z nich korzystali. Jeśli jednak nastawimy się tylko na jedno rozwiązanie, to kiedy nie wyjdzie nam, chociażby wspomniany wcześniej poród naturalny będzie trudniej sobie z tym poradzić psychicznie. Rodzaj porodu, sposób karmienia w żadnym stopniu nie wartościuje nas jako lepsze lub gorsze matki.
Zadbaj już teraz o swoje zdrowie psychiczne, odpuść oczekiwania i dowiedz się czegoś o alternatywnych rozwiązaniach. Pamiętaj, że nie wszystko da się kontrolować. Bycie rodzicem to często olbrzymia lekcja odpuszczanie i elastyczności.

A jak to było u Ciebie? Podziel się z nami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *