Site Loader

Kobieta jako mama nawiązuje relację ze swoim dzieckiem zazwyczaj jeszcze kiedy jest ono pod jej sercem. W ciąży wiele kobiet przegląda strony internetowe, fora, czyta książki, ogląda filmiki dotyczące „obsługi” malucha. Uczestniczy też w zajęciach szkoły rodzenia. To zrozumiały i naturalny proces. Jednak nie tylko mamy potrzebują wiedzy o ciąży i pielęgnacji niemowlęcia. Z tego wpisu dowiesz się jak ważny jest podział obowiązków i wiedzy między partnerami.

Zainteresuje Cię również:

  1. Pożegnaj stare, powitaj nowe
  2. Kilka podstawowych pytań przed podjęciem wyjątkowej roli rodzica

„Syndrom wicia gniazda”

W ciele kobiety rozwija się nowe życie. Hormony, zawiadujące organizmem ciężarnej powodują zmiany emocjonalne, pojawia się tak zwany „syndrom wicia gniazda”. Tatusiowie mają w tej kwestii trochę utrudnione zadanie, ale nie niemożliwe. Mają swoje sposoby. Jeszcze przed narodzinami potrafią mówić do brzuszka, puszczać dziecku swoją ulubioną muzykę. Poprzez dotyk ręki czy policzka mogą wyczuwać ruchy dziecka.

Podzielenie się wiedzą z partnerem, jak to zrobić?


To co może pomóc w zaangażowaniu partnera w przygotowanie się do pojawienia dziecka to zastanowienie się, co z tego co przeczytałaś lub obejrzałaś w Internecie do tej pory, przyniosło Ci naprawdę pewną i ciekawą wiedzę. Gdzie w jasny i prosty sposób zostało pokazane, jak przygotować się do porodu. Gdzie można znaleźć informacje jak on mniej więcej będzie wyglądał, czego Ty będziesz wtedy potrzebowała. W tym temacie dużo można znaleźć na vlogu Mamalama zarówno w filmikach dziewczyn („Dlaczego mogłabym rodzić codziennie”) jak i z gośćmi specjalnymi, mężami („Dlaczego mógłbym rodzić codziennie”).

Poród rodzinny: tak czy nie?


Zachęcamy do porozmawiania o tym, czy oboje chcecie wspólnego porodu. Jeśli macie odmienne zdania, warto wymienić się argumentami. Dać sobie czas na przemyślenie i powrócić do tematu kiedy emocje opadną, starając się dojść do kompromisu.


To, co zazwyczaj robią mężczyźni przygotowując się do porodu, to zaplanowanie trasy dojazdu do szpitala. To ważne i odpowiedzialne zadanie. Warto zaplanować to wcześniej, szczególnie kiedy mieszkacie daleko od szpitala lub trasa może wiązać się z utrudnieniami w ruchu (np. korki, trudności z parkowaniem).

Podział obowiązków nad opieką – badania


Kiedy na świecie pojawi się dziecko, mama i tata są od początku tak samo ważni i zdolni do opieki. Jak pokazują badania, coraz więcej polskich młodych ojców deklaruje chęć angażowania się w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych chwil życia, a także podkreślają, że jedyne, czego nie mogą zrobić, to karmienie piersią (Włodarczyk, 2014).


Co więcej, badania pokazują, że istnieje zależność pomiędzy aktywnym uczestniczeniem ojca w pielęgnacji i opiece nad noworodkiem a przyszłym rozwojem intelektualnym i ruchowym dziecka!
Staraj się nie krytykować partnera dlatego, że robi coś inaczej niż Ty. Tata potrzebuje czuć, że jest kompetentny, może to zrobić jedynie kiedy ma możliwość praktyki. Tak samo jak mama. Przecież nikt nie rodzi się z umiejętnością bycia rodzicem!

A jakie są Wasze przemyślenia w tym temacie?

Literatura:
Włodarczyk, J. (2014). Być tatą. Wyniki badania polskich ojców. Dziecko
krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 13(3).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *