Site Loader

Zainteresuje Cię również:

Kilka podstawowych pytań przed podjęciem wyjątkowej roli rodzica

Podziel się wiedzą i obowiązkami z partnerem

Pożegnaj stare, powitaj nowe

Czym jest poród wiedzą już małe dzieci, ale co to jest połóg?

To, że fizjologiczna ciąża kobiety trwa ok. 38-40 tygodni wiedzą praktycznie wszyscy. To, że kończy się ona porodem, zazwyczaj zainicjowanym samoistnymi skurczami macicy lub odejściem wód płodowych oraz towarzyszy temu wszystkiemu ból fizyczny też nie jest wiedzą tajemną. Niestety połóg okryty jest swego rodzaju tajemnicą.

Połóg, czyli co to dokładnie jest?


Pierwsze sześć tygodni po porodzie to tak zwany okres połogu. Jest to czas kiedy kobieta regeneruje siły, które straciła podczas ciąży i porodu. Obkurcza się macica, goi rana krocza lub rana po cięciu cesarskim. Jest to również czas budowania relacji ze swoim nowo narodzonym dzieckiem.
Po porodzie następują jednak gwałtowne zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dodatkowo często jest ona mocno zmęczona i niewyspana, co w połączeniu z ogromną zmianą, jaką jest pojawienie się nowego człowieka i uczenie się życia z nim, może być bardzo trudne.

Czy połóg ma jakiś związek z obniżonym nastrojem?


Szacuje się, że u około 80% młodych mam pojawia się spora zmienność nastrojów, niepewność, lęk o życie małego człowieka, poczucie niekompetencji, zagubienia, powracające myśli o byciu niewystarczająco dobrą w nowej roli. Jest to tak zwany baby blues, czyli stan emocjonalny młodej mamy, pojawiający się zazwyczaj w 4-5 dobie po porodzie. Może trwać mniej więcej 4-6 tygodni. Warto pamiętać, że baby blues występuje u znacznej większości kobiet, szczególnie, gdy na świecie pojawia się pierwsze dziecko.

Co warto zrobić, żeby przygotować się na czas połogu?


Warto przygotować się na to, że takie emocje mogą się w nas pojawić po porodzie. Ważne, żeby zarówno młoda mama jak i jej najbliższe otoczenie byli świadomi, że to naturalny i przejściowy stan.


Wykorzystaj połóg do budowania relacji z dzieckiem, do odpoczynku i regeneracji. Nie musisz od razu wskakiwać w dżinsy sprzed ciąży i przyjmować gości w pięknie wysprzątanym mieszkaniu pachnącym ciastem. Daj sobie i dziecku tyle czasu, ile potrzebujecie. Nie musisz nikomu nic udowadniać.

Dodatkowo, jeśli partner ma taką możliwość, warto, żeby wykorzystał część swojego urlopu na ten czas, szczególnie kilka pierwszych dni. Ważne, żeby młoda mama miała możliwość bycia z kimś poza dzieckiem przez cały czas. Oczywiście nie zawsze jest to realne, jednak jeśli tylko się da, wykorzystajcie ten czas do bycia razem.

To idealny czas na proszenie o pomoc


Jeszcze przed porodem warto zadbać o to, żeby mieć w najbliższym otoczeniu osoby, które mogą zrobić dla Ciebie zakupy, wyprowadzać psa, przynieść świeży obiad, posprzątać mieszkanie. Proszenie o pomoc to nie wstyd, to NAPRAWDĘ naturalne, że nie jesteś w stanie poradzić sobie od razu ze wszystkim. Może być to przyjaciółka, mama, sąsiadka, ktoś, komu ufasz i przed kim nie będziesz wstydziła się pokazać bez makijażu i z tłustymi włosami. Jeśli zupełnie nie ma takiej osoby, wszyscy bliscy mieszkają daleko, a partner pracuje bardzo dużo, może warto zrobić sobie zapasy jedzenia i zamrozić obiady. Zapisz też numery do najbliższego lokalu dowożącego obiady na wynos oraz znajdź osobę, która pracuje sprzątając mieszkania.

Połóg to ważny czas, daj sobie przyzwolenie na przeżycie go w pełni.
Więcej o połogu na instagramie @otulic_mame i pod hasztagiem #połógjestważny.

Jakie są Twoje doświadczenia z połogiem? Napisz w komentarzu.

Literatura:

Hanley, J. (2012). Zaburzenia psychiczne w ciąży i połogu. Wrocław: Wydawnictwo Urban&Partner.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *