Site Loader

Przed podjęciem roli rodzica warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, bo przecież bycie rodzicem to nie lada wyzwanie! Dla wielu ludzi jest to jedno z ważniejszych zadań w życiu.

W dziewięciu kolejnych wpisach pod nazwą „Psychowyprawka” będziemy wspominać o tym co można zrobić, żeby przygotować się pod względem psychologicznym przed porodem. Z tego artykułu dowiesz się czy są jakieś podstawowe pytania, na które warto odpowiedzieć sobie jeszcze przed podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka.


Jedną z pierwszych myśli, które często przychodzą do głowy parom zastanawiającym się nad potomstwem jest to czy w danym momencie swojego życia są gotowi na potomstwo.
Nie chodzi o to czy posiada się jakąś odpowiednią pulę pieniędzy czy stanowisko lub tytuły naukowe.

Prawdopodobnie nigdy nie będzie najlepszego momentu. W życiu każdego z nas są sytuacje niecierpiące zwłoki: szkoła, studia, praca, małżeństwo, szkolenia, itp. Jednak są pewne tematy, które warto mieć za sobą przed podjęciem się roli rodzica.

Jakie podstawowe pytania zadać sobie i partnerowi przed podjęciem roli rodzica?


Istotnym pytaniem wydaje się to czy nie posiadasz jakichś nieprzepracowanych traum ze swojej przeszłości lub czy masz jakieś problemy natury psychologicznej (np. zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, depresja)? Problemy natury psychologicznej mogą nasilić się w trakcie ciąży (przy skokach hormonalnych) lub też po, kiedy zaczną pojawiać się nowe sytuacje stresowe związane z rodzicielstwem.

Poza tym, kiedy zostaniesz rodzicem, prawdopodobnie trudniej będzie znaleźć czas na powrót na terapię. Oczywiście jeśli pojawiają się objawy baby bluesa czy depresji poporodowej, zgłoś się po pomoc od razu (ale o tym w kolejnych wpisach).

Podstawowe pytanie przed podjęciem roli rodzica, czyli czy na pewno tego chcemy?


Kolejnym, ale właściwie może jednym z najbardziej istotnych pytań jest to czy na pewno chcę zostać rodzicem?
Amerykańskie Ministerstwo Zdrowia prowadziło badania, z których wynika, że 3% mam żałuje decyzji o macierzyństwie. W Polsce nie prowadzono takich badań, jest to w pewnym sensie temat tabu. A przecież nie każdy człowiek odczuwa te same potrzeby. Choć ogromna część ludzi ma potrzebę posiadania potomstwa, nie znaczy to, że każda dorosła osoba będzie czuła to samo.

Jeśli nie czujesz w ogóle instynktu rodzicielskiego, to też jest okej. Masz do tego prawo na danym etapie swojego życia, masz do tego prawo przez całe swoje życie. To Twój wybór.
Świadome działania w zgodzie ze sobą budują nasze zdrowie psychiczne. Jest to jednak temat, w którym wraz z partnerem warto mieć jeden front i od początku być ze sobą zupełnie szczerzy. Jeśli jest to temat zapalny, warto udać się na terapię par i spróbować go przepracować.

Masz jeszcze jakieś pytania albo przemyślenia związane z tematem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *